Ania:D |
Wysłany: Sob 17:59, 16 Lip 2011 Temat postu: Bohaterowie |
|
Lucy Wilska (Ilona Ostrowska) – Amerykanka polskiego pochodzenia, odziedziczyła dworek po swojej babci. Kobieta żywiołowa i energiczna, wprowadza do spokojnej wsi dużo pozytywnych zmian, m.in. doprowadza do powstania we wsi uniwersytetu ludowego. Żona Kusego, z którym ma córkę Dorotkę. Po wielu próbach kompromitacji jej osoby przez Pawła Kozioła, wygrała wybory i została wójtem gminy Wilkowyje.
ksiądz proboszcz Piotr Kozioł (Cezary Żak) – człowiek oddany Bogu i swojej misji. Dla mieszkańców wsi jest autorytetem. Popiera starania Lucy o stanowisko wójta.
Paweł Kozioł (Cezary Żak) – ateista i całkowite przeciwieństwo swego brata bliźniaka. Człowiek chytry, z charakteru choleryk. Staje się jednak bardzo uległy, gdy istnieje jakiekolwiek zagrożenie jego stanowiska. Miał romans z żoną miejscowego lekarza, panią Wezółową. Były wójt Wilkowyj. Został radnym a później wygrał wybory uzupełniające do Senatu.
Halina Kozioł (Violetta Arlak) – żona byłego wójta i matka Klaudii. Kobieta sprytna i energiczna – stara się hamować niektóre zapędy męża. Potrafi przełamać jego opór w niektórych sprawach, serwując mu dietę bezmięsną. W większym stopniu niż jej mąż znosi ciągłe przemiany swej córki. Zakochała się w mężu Wezółowej. Lucy zaproponowała jej stanowisko swojej zastępczyni.
Jakub "Kusy" (Paweł Królikowski) – artysta-malarz. Po śmierci żony na długi czas popadł w alkoholizm, jednak dzięki Lucy udało mu się z nałogu wyrwać. Z wzajemnością zakochany w dziewczynie, dla niej był gotów nawet umrzeć. Zarobił fortunę na malowaniu portretów. Razem z Lucy, swoją drugą żoną, ma córkę Dorotkę. Zamieszkała u niego i Lucy, jego krewna – Kinga.
ksiądz wikariusz Robert (Bartłomiej Kasprzykowski) – nowy wikary w wilkowyjskiej parafii. Przybył do wsi, gdy ksiądz proboszcz chciał wyjechać na misję do Afryki. Jest pedantem. Po tym, jak wierni wystąpili przeciw niemu, przeszedł wewnętrzną przemianę. Jego dobroduszność względem parafian (pożyczał im duże sumy pieniężne) wpędziła parafię w długi.
Tomasz Witebski (Jacek Kawalec) – polonista w miejscowej szkole, redaktor lokalnej gazety oraz radia. Z początku zalecał się do Lucy. Założył koncern medialny razem z Czerepachem, wskutek czego stracił pracę w szkole. Przeszedł kurację u babki zielarki, po której wrócił do radia i szkoły za namową wójta i księdza, ale stał się równocześnie miejscowym uwodzicielem kobiet. Redaktor telewizji internetowej. Miał romans z praktykantką policyjną, Włoszką, Franceską.
Klaudia Kozioł (Marta Chodorowska) – córka byłego wójta. Dostosowuje swoje przekonania i styl życia do swych kolejnych chłopaków. Niektóre zmiany bywają jednak pozytywne – gdy zainteresowała się funduszami europejskimi, pomogła Hadziukowej w uruchomieniu jej firmy. Została matką chrzestną Dorotki, córki Lucy. Jej chłopakiem jest Fabian Duda.
Tadeusz Hadziuk (Bogdan Kalus) – pierwszy z bywalców sklepowej ławeczki. Pracuje u swojej żony jako ochroniarz kóz. Czasami kłóci się z Pietrkiem o byle co. Ulega gruntownej przemianie po incydencie jego żony z Witebskim. Jest ojcem jednego z dzieci Solejukowej.
Celina Hadziuk (Dorota Nowakowska) – kobieta sukcesu, która po latach skromnego życia jako wiejska gospodyni postanowiła założyć biznes – sprzedaje kozie sery. Pomogły jej w tym Lucy i Klaudia Kozioł. Udało jej się zagonić do pracy swego męża pijaka. Namówiła także do rozpoczęcia biznesu Solejukową. Miała romans z Witebskim.
Patryk Pietrek (Piotr Pręgowski) – drugi z bywalców przysklepowej ławeczki. Sumienny pomocnik Więcławskiego, który jednak nie grzeszy inteligencją. Zakochał się w córce wójta, Klaudii, lecz ta nie przyjęła oświadczyn. Jego żoną jest Jola Więcławska. Mają dwoje dzieci – bliźniaków. Po wyjeździe do pracy w Anglii zmienił sposób postrzegania pracy.
Jan Japycz (Leon Niemczyk) – emeryt. Brat Stacha Japycza, trzeci z bywalców sklepowej ławeczki, która wydaje się być jego drugim domem. Był życiowo doświadczonym człowiekiem, który zawsze umiał znaleźć na wszystko wytłumaczenie. O jego śmierci dowiadujemy się w pierwszym odcinku trzeciej serii. Japycz jest patronem knajpy "U Japycza".
Stanisław "Stach" Japycz (Franciszek Pieczka) – czwarty z bywalców sklepowej ławeczki. Brat Jana Japycza. Zostaje mężem Michałowej.
Maciej Solejuk (Sylwester Maciejewski) – pijak, piąty i ostatni bywalec sklepowej ławeczki. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej siedział w więzieniu. Bardzo kocha swoją rodzinę, choć to jednak nie powstrzymywało go od bicia żony i dzieci, których ma siedmioro. Gdy jego żona założyła biznes, znalazł pracę przy rozwożeniu pierogów.
Kazimiera Solejuk (Katarzyna Żak) – żona Macieja Solejuka. Gdy jej mąż przebywa w więzieniu ona ma romans z Hadziukiem, z którym ma dziecko. Gdy za namową Hadziukowej zakłada biznes, z dnia na dzień zaczyna walczyć o swoje prawa. Udaje jej się zagonić do pracy swego męża pijaka. Sprzedaje pierogi, które cieszą się we wsi wielkim uznaniem. Biegle posługuje się trzema językami: angielskim, niemieckim i włoskim; języków nauczyła się, pomagając swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych.
Michałowa (Marta Lipińska) – żona Stacha Japycza (wcześniej wdowa), gospodyni księdza. Kobieta spokojna i dobrotliwa, lecz zarazem przebiegła i wścibska. Z początku zagorzała przeciwniczka Lucy, później była gotowa bronić jej przed wikarym. Jest nazywana Michałową, gdyż jej pierwszy mąż miał na imię Michał.
Andrzej Więcławski (Grzegorz Wons) – generalny wykonawca wszelkich remontów i napraw w gminie, przedsiębiorca współpracujący z byłym wójtem. Wpadł na pomysł podziału majątku – w obawie przed fiskusem – który omal nie doprowadził do rozpadu jego małżeństwa. Zawsze wygrywa przetargi, płacąc wójtowi łapówki, gdyż są w zmowie.
Krystyna Więcławska (Dorota Chotecka) – żona Więcławskiego, sprzedawczyni i zarazem właścicielka jedynego sklepu we wsi. Kobieta przebiegła i zalotna. Przyjęła do pomocy w sklepie swą siostrzenicę Jolę. Razem z Solejukową i Hadziukową zakłada koncern spożywczy.
Weronika (Werka) Więcławska (Sylwia Gliwa) – córka Andrzeja i Krystyny. Przyjeżdża do domu po ukończeniu studiów. Okazuje się, że jest w ciąży z Chińczykiem o imieniu Kao. Rodzice boją się, że wieś będzie o nich plotkować i zatruwać życie córce i dziecku, więc zachowują to w sekrecie. Podczas ślubu Michałowej i Stacha, urodziła córeczkę.
Arkadiusz Czerepach (Artur Barciś) – były sekretarz gminy, prawa ręka byłego wójta w sprawach urzędowych. Po wyborach samorządowych ambicja popycha go do nielojalności wobec szefa. Autor nieusuwalnego napisu "Wójt jest złodziej" na urzędowych komputerach. Wójt pozbył się go, wysyłając na szkolenie do Brukseli. Po powrocie założył z Witebskim koncern medialny. Po aferze z podsłuchami uciekł ze wsi. Powrócił, jako doradca wójta i jego zastępca – miał pomóc mu w pozostaniu wójtem na trzecią kadencję. Mąż Lodzi.
Fabian Duda (Piotr Ligienza) – następca Czerepacha na stanowisku sekretarza gminy. Młody karierowicz, który za wszelką cenę chcę objąć stanowisko wójta w Wilkowyjach. Pisze donos do województwa, że konkurs na jego stanowisko został ustawiony. Zastraszony stał się uległy byłemu wójtowi.
Leokadia Czerepach zd. Paciorek (Magdalena Kuta) – jako główna księgowa urzędu gminy była uległa wobec byłego wójta. Nazywana jest panią Lodzią. Uwiedziona przez Czerepacha została jego żoną.
Doktor Mieczysław Wezół (Wojciech Wysocki) – miejscowy lekarz. Panicznie boi się podejrzliwości swej żony, dlatego stara się trzymać z daleka od innych kobiet, a w szczególności od Lucy. Miał wyjechać do Szkocji, lecz mieszkańcom wsi udało się go przekonać do pozostania. Miał romans z wójtową. Zatrudnił młodą pielęgniarkę – Jagnę (Patricia Kazadi)
Dorota Wezół (Beata Olga Kowalska) – chorobliwie zazdrosna żona doktora Wezóła. Miała romans z Witebskim, a później z byłym wójtem.
policjant Stasiek (Arkadiusz Nader) – mąż Wioletki. Był całkowicie oddany byłemu wójtowi, jedyny policjant we wsi. Zakochany w Wioletce, niezbyt rozgarnięty, przez co często daje się wykorzystywać. Z czasem jego charakter ulega zmianie przestał być uległy wobec byłego wójta.
Mroczek (Marcin Kwaśny) – były współpracownik byłego wójta, miał przekonać Lucy do odsprzedania dworku.
Wioletka (Magdalena Waligórska) – żona policjanta Staśka, barmanka w miejscowej gospodzie. Zaleca się do większości mężczyzn, dlatego nie lubią jej kobiety ze wsi. Dawniej była dziewczyną Kusego, obecnie zakochana w policjancie. Została bez dachu nad głową, gdy spalił się Country Club. Zamieszkała u Lucy.
dyrektorka szkoły (Ewa Kuryło) – dyrektorka miejscowej szkoły, nauczycielka matematyki, ulegała byłemu wójtowi we wszystkich sprawach.
Jola (Elżbieta Romanowska) – dziewczyna Patryka Pietrka, siostrzenica Krystyny Więcławskiej, niezdarna panna, która uczy się swojego fachu – pracuje w sklepie jako ekspedientka. Ma z Pietrkiem dwoje dzieci.
babka Zofia (Grażyna Zielińska) – babka zielarka, miejscowa znachorka. Wraz z Lucy ratuje od śmierci kilka koni. Opiekuje się Tomaszem Witebskim, leczy Jolę. Nie lubi rozgłosu, ma sposób na wszystko. Przyjaciółka Lucy.
Kao Tao (Kim Nam Kyun) – ojciec dziecka Weroniki Więcławskiej i jej mąż. Jest Chińczykiem i buddystą. Zaprzyjaźnił się z Patrykiem Pietrkiem. Pracuje jako główny analityk w polskim oddziale Asian Bank.
Marianek Solejuk (Jędrzej Cempura) – najstarszy syn Solejuków, bardzo sprytny i mądry. Na polecenie Czerepacha zbudował radiostację. Wcześniej był konstruktorem samolotów, rakiet i balonów, budząc postrach wsi.
Szymek Solejuk (Maciej Cempura) – młodszy syn Solejuków. Wyjechał do szkoły w Warszawie. Stypendium ufundowali mu ksiądz i były wójt. Został ojcem chrzestnym Dorotki, córki Lucy.
ciotka wójta i księdza (Eugenia Herman) – starsza kobieta, apodyktyczna i wymagająca, doprowadza do zgody obu braci.
biskup Sądecki (Wiktor Zborowski) – biskup, przełożony księdza. Przybywa do Wilkowyj incognito, chcąc odpocząć.
Ryszard Polakowski (Leon Charewicz) – magister farmacji w nowej (i jedynej w Wilkowyjach) aptece, którą otworzył były wójt. Człowiek prawy i świadomy, sądzi że zawód lekarza i farmaceuty jest misją.
Jerry – członek ambasady amerykańskiej zakochany w Lucy bez wzajemności. Był swiadkiem na weselu jej i Kusego. |
|